هشتمین فصلنامه نقد کتاب «فقه و حقوق» منتشر شد

 

به گزارش خبرنامه وبسایت مرکز فقهی امام محمد باقر علیه‌السلام به نقل از ایبنا، فصلنامه نقد کتاب «فقه و حقوق» با هدف معرفی و نقد کتاب‌ها و بررسی مسائل و مشکلات نشر کشور، به سردبیری حجت‌الاسلام سید محمدعلی احمدی ابهری و صاحب‌امتیازی خانه کتاب منتشر می‌شود.
 
هشتمین شماره این فصلنامه در هفت بخش با عنوان‌های «نقد مکتوب»، «نقد آثار پیشین»، «نقد ویرایش»، «نقد شفاهی»، «گوناگون»، «عربی» و «انگلیسی» تنظیم شده است.
 
در بخش «نقد مکتوب» این شماره، 9 مقاله با عنوان‌های «ایمان یا آزادی؟ در معرفی و نقد کتاب اندیشه و ایمان در آزادی» به قلم دکتر محمدحسین مظفری،‌ «ضرورت واکاوی ابعاد فقهی - حقوقی رخداد عاشورا» نوشته دکتر رحیم نوبهار، «ادله اثبات دعوا» اثر دکتر وحید نکونام، «اصل مصلحت در اسلام» نوشته دکتر سید احمد کاظمی موسوی، «توان‌افزایی قدرت استدلال و شم حقوقی» به قلم دکتر محمد امامی‌پور، «نقدی بر کتاب جرم سازمان‌یافته در قلمرو حقوق مالکیت فکری» اثر دکتر صادق سلیمی و مریم صمصامی مهاجر،‌ «فقه پدیده‌های نوپدیدا» به قلم دکتر محمدمهدی کریمی‌نیا، «استحکام حقوق بشر با تامل بر آموزه‌های میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی» نوشته دکتر احمدرضا توحیدی، «نوشته‌ای قابل تحسین همراه با گلایه‌هایی چند در نقد و بررسی کتاب اصول حقوق مالکیت فکری» اثر دکتر علیرضا محمدزاده وادقانی منتشر شده است.
 
همچنین در بخش نقد آثار پیشین مقاله «نقد و نظری بر کتاب تحول قدرت» به قلم حجت‌الله محمدشاهی و در بخش نقد ویرایش نیز مطلبی با عنوان «کتاب فسخ معامله با استناد به خیار تبعض صفقه» نوشته سید محمد آرتا به چاپ رسیده است.
 
«نقد و بررسی کتاب تاثیر تحریم بر سلامت و بهداشت عمومی» نوشته دکتر سید یاسر ضیائی و «چند گزارش از چند نشست نقد کتاب‌های فقهی و حقوقی در دانشگاه علوم قضایی» نیز در بخش نقد شفاهی این فصلنامه به چاپ رسیده‌ است.
 
خوانندگان در بخش گوناگون هشتمین شماره فصلنامه نیز می‌توانند «سه منظومه فقهی کهن» نوشته علی نجفی و «زندگی‌نامه علمی و آثار آیت‌الله محمدعلی سنقری حائری» را به قلم حجت‌الاسلام والمسلمین روح‌الله عباسی و حجت‌الاسلام والمسلمین علی قنبریان» را مطالعه کنند.
 
در بخش‌های عربی و انگلیسی فصلنامه نیز به ترتیب دو ترجمه از عقیل خورشا و فاطمه ذوالفقاری منتشر شده است.
 
در بخشی از سخن سردبیر این شماره می‌خوانیم: «یک استاد باید در شرایط مالی مطلوبی به‌سر ببرد تا بتواند در سایه آن و با آرامش خاطر در ترویج و گسترش علم و اندیشه نقش پررنگی ایفا کند، اما دغدغه‌های اقتصادی و معیشتی موجب می شود که گاه برخی از مسیر اصلی تعلیم و تحقیق خارج شوند و به فعالیت‌های جانبی مانند پذیرش کلاس‌های کنکور، مشاوره و حتی فعالیت در بازار برخی کارهای دیگر روی آورند. به طبع در چنین شرایطی، شاهد بی‌مایه شدن فعالیت‌های علمی و پژوهشی در دانشگاه‌ها خواهیم بود.»
 
هشتمین شماره فصلنامه نقد کتاب «فقه و حقوق» ویژه زمستان 95 به بهای 10 هزار تومان از سوی موسسه خانه کتاب منتشر شده است.

اضافه کردن نظر