«نصیحت در فقه سیاسی» منتشر شد

به گزارش خبرنامه وبسایت مرکز فقهی امام محمد باقر علیه السلام، علی شیرخانی مؤلف کتاب «نصیحت در فقه سیاسی» شیعه در گفتگو با خبرنگار  خبرگزاری مهر در مورد این اثر گفته است: این اثر چهارمین جلد از مجموعه مجلدات فقه سیاسی است. جلد اول با عنوان بیعت در فقه سیاسی در سال ۱۳۸۷ منتشر شد. در این اثر این بحث که بیعت عهد یا ایقاع است بحث شد. همچنین در دوره معصومین به چه معناست و در دوره غیبت به چه معناست و… مورد واکاوی قرار گرفت.

وی افزوده است: در جلد دوم زن در فقه سیاسی شیعه نوشته شد. در این اثر جایگاه زنان در جامعه اسلامی دارد و آیا می‌تواند حاکم بشود یا خیر مورد بحث قرار گرفت. در جلد سوم نظارت در حکومت مورد بررسی قرار گرفت، اینکه قالب‌هایی در بحث نظارت وجود دارد یا خیر؟ در این اثر امر به معروف و نهی از منکر مفصل به صورت عقلی و نقلی بررسی شده است.

این استاد دانشگاه اظهار کرده است: در جلد چهارم خیرخواهی برای حاکمان با توجه به روایت‌های متعدد مورد بررسی قرار گرفت. در زمان معصوم و غیبت خیرخواهی به چه معناست؟، آیا انواعی دارد یا ندارد؟ در فقه ما دو نوع نصیحت مطرح شده و تکالیف متقابل نصیحت کننده و نصیحت شونده از لحاظ ایجاب و قبول و … چگونه است؟ و وجوب و عدم وجوب را با ادله موجود بحث کردم. این مباحث قبلاً تدریس شده بعد قلمی و نگارش شده است.

وی در مورد دیگر آثار در دست نگارش و چاپ گفته است: کتاب اطلاعات و ضد اطلاعات در فقه سیاسی شیعه هم اثر دیگری است که امیدوارم امسال آماده چاپ شود.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی