انتشار «ارتکازات عرفی در فقه و حقوق»

کتاب «ارتکازات عرفی در فقه و حقوق» اثر حجت‌الاسلام دکتر حسین عندلیب، استاد گروه فقه و حقوق جامعه المصطفی(ص) از سوی مرکز بین‌المللی توسعه علم، فرهنگ و عقلانیت چاپ و عرضه شد.

در این اثر به مفهوم شناسی و تبیین مفهومی دقیق از ارتکازات عرفی پرداخته شده است و تفاوت‌های مفهومی آن با عرف، سیره عقلا و نهادهای مشابه مشخص گردیده است.

نویسنده در این کتاب به تبیین جایگاه ارتکازات عرفی در تفسیر متون دینی پرداخته است. در این راستا مباحث هرمنوتیک دانان در خصوص زمینه تاریخی و مباحث شبیه به ارتکازات عرفی مورد بررسی و تدقیق قرار گرفته است.

یکی دیگر از فصول این اثر پژوهشی به تبیین جایگاه و کارکردهای ارتکازات عرفی در فهم و استنباط احکام فقهی و حقوقی پرداخته شده است. در این راستا برداشت های اشتباه و استنادات ناروا به ارتکازات عرفی نیز مورد نقد قرار گرفته است.

آخرین فصل این پژوهش به تبیین جایگاه ارتکازات عرفی در مسائل اصول فقه پرداخته است. در این فصل چگونگی به کارگیری ارتکازات عرفی در مسائل اصول فقه از جمله کوتاه سازی مسائل بدیهی تاکید شده است.

شایان ذکر است، کتاب «ارتکازات عرفی در فقه و حقوق» اثر حجت‌الاسلام دکتر حسین عندلیب، توسط مرکز بین‌المللی توسعه علم، فرهنگ و عقلانیت منتشر شده است. علاقه‌مندان برای تهیه اثر می‌توانند با شماره ۰۹۳۹۵۵۲۹۵۸۳ تماس حاصل نمایند.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی